صادرات كالا

dragged border

درباره وبلاگ

dragged border
dragged border

تعریف صادرات

صادرات کالا  عبارتست از ارتباط و کارکردن با بازارهای حرفه ای و حرفه ای های بازار در آن سوی مرزها. صادرات نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با دیگران است. صادرات برای رشد و توسعه اقتصادی کشور است که از فروش تولیدات یا خدمات به کشورهای دیگر برای کسب درآمد ارزی حاصل می شود و در برقراری موازنه تجاری و ایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می نماید.

 

در برنامه سوم و چهارم ، صادرات به عنوان یک عنصر موثر و کلیدی در توسعه اقتصادی کشور محسوب شده است و بر آمادگی زیرساختهای فرهنگی و اجتماعی جهت بکارگیری استراتژی های صادراتی تأکید گردیده است .

توسعه صادرات و ورود صحیح به بازارهای جهانی و حفظ شرایط ماندگاری در آن حاصل نمی شود مگر با ایجاد یک راهبرد مشخص و پایدار صادراتی که بصورت قانون غیر قابل تغییر درآمده و هر کدام از دستگاههای اجرایی مرتبط با امر صادرات و همچنین اتحادیه ها

و تشکلهای صادرات کالا و سازمانهای خدمات رسانی تجاری از قبیل بانکها ، بیمه ، حمل و

نقل و . . . به وظایف خود به خوبی عمل نمایند و در جامعه نیز آمادگی فرهنگی تولید بهترین کالا برای صادرات بوجود آید .

در این گزارش بطور مختصر و مفید به مفهوم صادرات و بازاریابی می پردازیم با این

شعار که :

 

در دنیای آینده ، بازاریابی جهانی و جهان بازاری شدن در صادرات کالا ملاک عمل قرار می گیرد .

 

 

 

 

(0) نظر
dragged border

درباره صادرات کالا بیشتر بدانیم

 صادرات کالا غیرنفتی همواره از مهمترین مسائل موردنظر سیاستگذاران اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران بوده و در برنامه های اول ، دوم ، سوم و چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی کشور توجه خاصی به آن شده است . بنابراین ارائه تسهیلات به صادرکنندگان موجب تحرک در تجارت خارجی و رشد تولید ناخالص ملی خواهد شد .

گمرک ایرا ن هم با توجه به اهمیت صادرات غیرنفتی در توسعه اقتصادی کشور، تسهیل و تسریع عملیات تشریفات گمرکی در بخش صادرات را مد نظر قرار داده است .

 تعریف صادرات

     صادرات در لغت به معنای انتقال کالا یا ارسال و فرستادن کالا از جایی به جای دیگر چه در داخل کشور و یا از داخل به خارج کشور، که در این مجموعه منظور از صادرات خروج کالا از کشور، موردنظر است.

 صادرکننده

     به هر شخص حقیقی و یا حقوقی که دارای کارت بازرگانی و یا مجوز وزارت بازرگانی بوده و اقدام به صادرات کالا نماید صادرکننده اطلاق می شود .

 

صادرات از نظر خروج کالا از کشور

     صادرات از نظر خروج کالا از کشور به دو دسته تقسیم می شوند:

  صادرات قطعی

  صادرات موقت

 

صادرات قطعی

     ارسال کالا به خارج از کشور به منظور فروش یا مصرف در کشورهای خارجی به عنوان صادرات قطعی تلقی می شود صادرات قطعی ، از پرداخت حقوق گمر و سود بازرگانی عوارض و مالیات معاف می باشد و لیکن مشمول هزینه های گمرکی است .

 

هزینه های گمرکی

 

     هزینه های گمرکی شامل تخلیه و بارگیری ، انبارداری ، آزمایش و تعرفه بندی ، بدرقه کالا  وخدمات فـوق العاده است که میزان و شرایط دریافت آن با تصویب هیئت وزیران تعیین می شود .

 

تشریفات صادرات قطعی

     صادرکننده پس از مراجعه به گمرک و با در اختیار داشتن اسناد زیر اقدام به تنظیم اظهارنامه صادراتی می کند . با توجه به تسهیلات ارائه شده از سوی گمرک ج.ا.ا به صادرکنندگان حدود 80درصد کالاهای صادراتی بنا به درخواست صادرکننده در محل انبار یا واحد تولیدی مورد ارزیابی قرار گرفته و پس از پلمپ ، مجوز حرکت به سمت مرز خروجی صادر می شود . حدود 15درصد از کالاهای صادراتی نیز به صورت حمل یکسره و بدون نیاز به تخلیه در انبار ارزیابی می شود و صرفا حدود 5درصد از محمولـــه های صادراتی بنا به شرایط در انبار تخلیه و مورد ارزیابی قرار می گیرد . در گمرکاتی که به سیستم مکانیزه مجهز هستند پس از احراز هویت توسط شماره ارزیابی که به سیستم مکانیزه مجهز هستند پس از احراز هویت و در گمرکات فاقد سیستم مذکور رئیس سرویس ارزیابی اقدام به تعیین ارزیاب می نماید که پس از ارزیابی کالا بنا بر یکی از موارد یاد شده قبلی و بررسی ارزش ، پس از پلمب وسیله حمل تحویل صاحب کالا یا نماینده قانونی وی می شود . برای صادرات کالا و خدمات چه به صورت موقت و چه به صورت قطعی نیاز به ارائه پیمان ارزی نمی باشد .

(0) نظر
dragged border

انواع صادرات

صادرات کالا عبارتست از ارتباط و کارکردن با بازارهای حرفه ای و حرفه ای های بازار درآن سوی مرزها

صادرات نقطه آغاز ارتباط برقرار کردن با دیگران است. صادرات برای رشد توسعه اقتصادی کشور است که از فروش تولیدات یا خدمات به کشورهای دیگر برای کسب درآمد ارزی حاصل می شود و در برقراری موازنه تجاری و ایجاد تعادل اقتصادی کمک شایانی می نماید.

 

شرایط صادرات: تسلط بر مهارتهای ارتباطی با انسانها و گروهای خارجی و هدف گرا کار کردن طبق اصول و قواعد صادرات جزء اصلی شرایط صادرات است صادرات به چند دسته تقسیم می شود:

 

صادرات موقت

 عبارتست از خارج کردن کالا از قلمرو گمرکی کشور به منظور عرضه و نمایش در نمایشگاهها،تعمیر،تکمیل و فرآوری در خارج از قلمرو گمرکی کشور و سپس بازگرداندن آن به داخل قلمرو گمرکی

 

صادرات قطعی در حجم تجاری

برای حجم یا جنبه تجاری داشتن کالا، معیار، ضابطه یا تعریف ارائه نشده است در ماده 3 قانون مقررات صادرات و واردات، آمده است که مبادرت به امر صادرات کالا و واردات کالا به صورت تجاری مستلزم داشتن کارت بازرگانی است.

باتوجه به آئین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات ملاک تجاری بودن کالای صادراتی این است که صدور آن به منظور فروش باشد. این منظور نیز توسط گمرک احراز می گردد. بنابراین تعریف، آنچه را که به تشخیص گمرک برای فروش به خارج از کشور برده می شود باید تشریفات صادرات قطعی روی آن انجام می شود.

 

صادرات قطعی غیر تجاری

صادرات قطعی غیر تجاری از طریق پست و مسافر انجام می گیرد.

 

صادرات مجدد

کالای خارجی که با انجام تشریفات مربوط به ورود قطعی از گمرک ترخیص شده است چنانچه به کشور ثالث صادر شود این عمل را صدور مجدد می گویند. برای ترخیص این گروه از کالاها مانند همه کالاهای وارداتی به گمرک حقوق گمرکی و سود بازرگانی پرداخت می شود. لیکن در صورت صدور مجدد آنها ، برای از پس گرفتن حقوق گمرکی و سود بازرگانی پرداخت شده مقرراتی وجود ندارد.

 

ترانزیت خارجی

عبارتست از عبور کالای خارجی از سرزمین کشور.

کالاهای ایرانی که تشریفات صادرات کالا قطعی روی آن انجام شده و از کشور خارج شده است چنانچه در ارسال به مقصد دیگری، لازم باشد که از سرزمین ایران عبور کند، روی آن نیز تشریفات ترانزیت خارجی انجام می شود.

 

(0) نظر
X